czwartek, 6 lutego 2014

Formacje kontynuacji i odwrócenia trendu - Inside Bar

Inside Bar jest kolejną formacją świecową, dającą sygnały o dużym prawdopodobieństwie. Zazwyczaj formuje się w konsolidacjach będących przystankiem przed kolejnym ruchem zgodnie z panującym trendem. Jednak w kluczowych obszarach wsparcia lub oporu, może również dawać sygnały odwrócenia. Sygnały generowane przez tą formację maja dużą skuteczność, szczególnie w przypadku potwierdzania kontynuacji bieżącego trendu.

Co to jest Inside Bar?

Inside Bar składa się z jednej lub kilku świec. Chociaż do określenia, czy dana świeca jest inside barem, musimy spojrzeć na świecę poprzedzającą, gdyż inside bar musi się mieścić pomiędzy szczytem i dołkiem poprzedniej świecy:

Inside Bar

Jako inside bar, traktowane są również dwie równorzędne świece. Bardziej restrykcyjni traderzy, za inside bar uznają tylko te świece, które mieszą się w obszarze korpusu świecy poprzedzającej.

Inside Bar oznacza, że rynek jest niezdecydowany, konsoliduje się przed kolejnym ruchem. Jeżeli występuje blisko wsparcia lub oporu, może sygnalizować odwrócenie kierunku w którym podąża cena. W pozostałych miejscach raczej będzie sygnałem kontynuacji trendu. 

Zastosowanie Inside Bar w handlu

Mamy dwie możliwości gry na podstawie sygnałów generowanych przez inside bar. Pierwsza z nich to gra z trendem, gdzie inside bar daje nam sygnały jego kontynuacji. Druga metoda, to gra na odbicie, czyli zajmowanie pozycji w kluczowych miejscach wsparcia czy oporu, po uformowaniu się inside bara.

Najlepszym okresem gry za pomocą inside bara jest czas, kiedy rynek zmierza zdecydowanie w określonym kierunku. Jak wiadomo, rynek będąc w trendzie, zazwyczaj porusza się wg schematu ruch - konsolidacja - ruch. W czasie postojów przed kolejnym ruchem najczęściej tworzą się właśnie inside bary.

Inside Bar jako sygnał kontynuacji trendu.

Jeżeli cena dociera miejsca, gdzie występuje istotne wsparcie lub opór, wtedy często zdarza się że cena się przy nim konsoliduje, po czym zawraca. W okresie konsolidacji należy doszukiwać się inside barów, mogących informować o odbiciu.

Inside Bar jako sygnał odwrócenia.

Grę na odbicie po sygnale Inside Bar polecamy jednak już bardziej doświadczonym graczom. Zdecydowanie łatwiej grać na kontynuację trendu, dlatego dopiero po opanowaniu tej sztuki, można próbować grać na odbicie.

Zlecenia oczekujące najlepiej ustawiać 1 pips powyżej lub poniżej świecy poprzedzającej inside bar. Bardziej agresywni gracze mogą ustawiać zlecenia oczekujące tuż powyżej lub poniżej szczytu czy dołka samego inside bara. 

Najlepiej korzystać z sygnałów inside bar z wykresów dziennych. Na niższych interwałach inside bary występują zdecydowanie częściej, natomiast ich wartość prognostyczna jest niska i handel na podstawie tych sygnałów jest raczej stratą czasu.

Gdzie postawić stop loss?

Istnieją dwa miejsca, w których powinno ustawiać się stop loss. Klasyczną metodą i chyba najczęściej stosowaną jest ustawienie stop loss tuż powyżej lub poniżej świecy poprzedzającej inside bar. 1 pips odległości od szczytu czy dołka w zupełności powinien wystarczyć i raczej nie ma sensu SL bardziej oddalać.

Druga metoda stawiania stop loss-a stosowana jest przy dużych świecach poprzedzających inside bar. Aby nie narażać się na duże straty a tym samym zachować sensowną wartość współczynnika zysku względem ryzyka (Risk Reward Ratio), stop loss można określić na poziomie połowy świecy poprzedzającej.

Inside Bar z dużą poprzedzającą świecą nie jest najlepszą okazją do zarobku. Szczególnie początkującym traderom zalecamy wstrzymywanie się od gry na takiej formacji. Mniejsze inside bary mają większy potencjał późniejszego wybicia.

Podsumowanie

Inside bar jak każda formacja daje nam podpowiedź tego, jak w najbliższej przyszłości najprawdopodobniej zachowa się cena. Aby wiedzieć w jakim kierunku będzie zmierzała, musimy w pierwszej kolejności określić trend oraz wyznaczyć kluczowe wsparcia i opory. Mając takie informacje, będziemy w stanie z dużą dokładnością przewidzieć, czy cena będzie dalej podążała w określonym kierunku czy nastąpi zwrot.

Tradycyjnie zachęcamy do otwarcia wykresów dziennych kilku walorów, odszukania kilku formacji inside bar w przeszłości oraz weryfikacji jak się cena zachowywała po ich uformowaniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz