piątek, 27 września 2013

Formacje kontynuacji i odwrócenia trendu - formacja flagi

W poprzednich postach nauczyliśmy się wyznaczać wsparcia i opory, czyli obszary, gdzie jest duże prawdopodobieństwo, że cena zawróci. Teraz przejdziemy do formacji cenowych, które ułatwią nam podejmowanie decyzji, oraz pozwolą dokładnie określić moment zawarcia transakcji w obszarze zwiększonego działania popytu lub podaży.

Czym zatem są formacje cenowe? Są to pewne struktury uformowane przez zmieniającą się cenę. Ze względu na to, że formacje te wielokrotnie się powtarzają na wykresach, mamy możliwość na ich podstawie określić, jaki powinien być dalszy kierunek poruszania się ceny.

Mamy dwa typy formacji: formacje odwrócenia i formacje kontynuacji. Jeżeli cena dotrze do wyznaczonego przez nas obszaru, w którym przewidujemy zmianę kierunku, zaczynamy wtedy dokładnie obserwować formacje, jakie kreśli cena. Jeżeli będzie to formacja odwrócenia, wówczas mamy jasny sygnał do zawarcia transakcji. Jeżeli dodatkowo sygnał ten jest zgodny z głównym trendem i wykryjemy dywergencję (o czym będzie w kolejnych postach), wówczas mamy duże prawdopodobieństwo, że nasza transakcja będzie transakcją zyskowną.

Na początek zajmiemy się formacją flagi. Jest to formacja kontynuacji trendu. Występuje najczęściej na rynkach wykazujących się silnym trendem wzrostowym lub spadkowym, po którym następuje chwilowe jego zatrzymanie. W trakcie tworzenia się flagi, wolumen gwałtownie spada, a potem w momencie wybicia, zgodnym z obowiązującym trendem, znowu rośnie.
Flaga składa się z równoległoboku, pochylonego w przeciwnym kierunku do panującego trendu oraz masztu, czyli fragmentu od przebicia istotnego poziomu wsparcia lub oporu, do samej flagi. Zasięg wybicia z formacji flagi powinien być zbliżony do długości masztu. Okres kształtowania się formacji flagi zajmuje zazwyczaj od jednego do trzech tygodni.

Formacja flagi na rynku wzrostowym.

Formacja flagi na rynku spadkowym.

Popatrzmy zatem na wykresy i spróbujmy poszukać formacji flagi.

Na początek wykres kontraktów na WIG20. Po pokonaniu poprzedniego szczytu, cena wykreśliła nowy szczyt i wykreśliła formację flagi, cofając się do przebitego poprzednio oporu, który stanowi teraz wsparcie. Po dotknięciu punktu wsparcia, nastąpiło wybicie w górę.

Kolejną formację kontynuacji trendu wzrostowego znaleźliśmy na wykresie dziennym EURUSD. Tutaj mamy podobną sytuację, jak na poprzednim wykresie. Cena po przebiciu oporu, wykreśla nowy szczyt i wraca do poziomu wsparcia (poprzednio opór), rysując klasyczną formację flagi. W obszarze wsparcia wybija się w górę, kontynuując ruch wzrostowy.

Na wykresie dziennym USDPLN doszukaliśmy się formacji flagi oznaczającą kontynuację spadków. Po przebiciu wsparcia, cena wróciła do przebitego ostatnio poziomu, rysując flagę, po czym kontynuowała ruch w trendzie spadkowym.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz