czwartek, 31 października 2013

Formacje kontynuacji i odwrócenia trendu - Pin Bars

Pin Bar należy do formacji odwrócenia trendu składającej się z pojedynczej świecy. Stanowi jedną z najprostszych i zarazem jedną z najskuteczniejszych formacji. Pin Bar jest świecą, która ma cień zdecydowanie większy od korpusu. Oznacza to, że cena po otwarciu zmierza w określonym kierunku, po czym następuje zwrot i kieruje się w okolice otwarcia. Zamknięcie następuje bardzo blisko poziomu otwarcia. Tak jak w przypadku poprzednio omawianej formacji (engulfing bar), mamy dwa rodzaje Pin Barów:

Pin Bar byczy (odwrót od spadków)

Pin Bar niedźwiedzi (odwrót od wzrostów)

Pin Bar byczy ma wąski korpus w górnej części świecy i długi cień pod nim. Spadkowy natomiast ma korpus w dolnej części i długi cień nad korpusem. Szczególnie mocną wymowę ma Pin Bar wzrostowy, gdy zamknięcie następuje powyżej otwarcia. Analogicznie w przypadku Pin Bara spadkowego, bardziej wiarygodny sygnał daje w przypadku, gdy zamknięcie następuje poniżej otwarcia. Siłę sygnału określa również długość cienia. Im dłuższy cień, tym większe prawdopodobieństwo zmiany kierunku ruchu cen.


Umiejętność poprawnej identyfikacji tej formacji może być źródłem stałych, pewnych sygnałów, przynoszących duże zyski z otwieranych pozycji. Pin Barów powinniśmy szczególnie wypatrywać w miejscach wsparcia i oporu. Stanowi precyzyjny wskaźnik miejsca odwrotu ceny, którego spodziewamy się w obszarze wyznaczonym zgodnie z zasadami Price Action. Pin Bary w połączeniu z innymi sygnałami jak np. dywergencje, stają się potężnym narzędziem w rękach każdego tradera. Łatwość identyfikacji i adaptacji w systemach transakcyjnych sprawia, że Pin Bary są chętnie wykorzystywane przez inwestorów.

W praktyce, istnieje kilka technik zajmowania pozycji po wystąpieniu Pin Bara, w zależności od stopnia agresywności strategii:

1. po utworzeniu Pin Bara zajmujemy pozycję na otwarciu kolejnej świecy, zgodnie z nowym kierunkiem wskazanym przez uformowany Pin Bar. Pozycję obronną (Stop Loss) stawiamy tuż pod cieniem Pin Bara (pozycje długie) lub bezpośrednio nad (pozycje krótkie).

2. ustawiamy zlecenie oczekujące tuż pod korpusem Pin Bara (pozycje krótkie) lub nad (pozycje długie).

3. po uformowaniu Pin Bara, oczekujemy korekcyjnego ruchu ceny w okolice 38%-50% jego wysokości. W tym miejscu otwieramy nową pozycję, ustawiając Stop Loss tuż nad (poz. krótkie) lub pod (poz. długie) cieniem Pin Bara. Jest to bardziej konserwatywna metoda gry, szczególnie sprawdzająca się na wyższych interwałach, np. dzienny lub tygodniowy.

Jak to bywa na rynkach finansowych, nie każde wystąpienie określonej formacji gwarantuje ruch ceny w określonym kierunku. Nie inaczej jest w przypadku Pin Barów. Dlatego wpierw, należy w praktyce solidnie przećwiczyć daną technikę gry, aby skutecznie wybierać spośród wszystkich sygnałów tylko te, które dają nam największe szanse na zarobek.

Poszukajmy zatem Pin Barów na wykresach.


Na wykresie dziennym pary walutowej EURPLN znaleźliśmy dwa Pin Bary zwiastujące spadki cen. Pierwszy z nich, ma czarny korpus, czyli zamknięcie nastąpiło poniżej otwarcia, co potęguje wymowę i zwiększa prawdopodobieństwo spadków. Drugi Pin Bar już ma biały korpus, przez co jego wiarygodność jest mniejsza, ale mimo to trafnie zapowiedział spadki w okolice poprzedniego odwrotu ceny.


Na wykresie pary EURUSD znalazły się dwa Pin Bary następujące jeden po drugim. Po wyrysowaniu pierwszego Pin Bara, cena spada w okolice ostaniego, lokalnego dołka. Biały korpus sygnalizuje, że raczej nie ma co liczyć na duże spadki. Jak widać cena szybko wraca do poziomu otwarcia, formując kolejny Pin Bar. Zamknięcie następuje powyżej otwarcia, co stanowi silny sygnał do zakupów. Zajmując długą pozycję na otwarciu kolejnej świecy, mamy okazję do dużego zarobku.

Zachęcamy do samodzielnej analizy wykresów i wyszukiwania Pin Barów, szczególnie w obszarach wykupienia czy wyprzedania rynku. Tylko przez obserwację wykresów i analizę sytuacji na rynkach, możemy zdobyć praktyczną wiedzę, umożliwiającą wyselekcjonowanie sygnałów, dających największe prawdopodobieństwo zysku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz