poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Price Action - co to jest?

Witamy na blogu poświęconym technice gry na rynkach finansowych zwaną Price Action Trading. W kolejnych postach przyjrzymy się zasadzie działania rynków finansowych oraz prześwietlimy pojęcia związane ze wspomnianą techniką gry. Następnie wypróbujemy w praktyce Price Action Trading i zobaczymy jakie daje rezultaty. Postaramy się także przygotować pewne narzędzia, które ułatwią i przyspieszą analizę sytuacji na rynkach.

Co zatem oznacza pojęcie Price Action?
Zmieniające się ceny na rynkach pozostawiają po sobie ślady. Naniesienie tych wartości na wykres, daje nam szeroki obraz tego, w jaki sposób zmieniała się cena waloru w przeszłości, oraz w którym miejscu, względem cen historycznych, znajduje się bieżąca cena. Te ruchy ceny (ślady) to jest właśnie Price Action. W analizie technicznej stosuje się kilka rodzajów wykresów:
  • wykres liniowy (ang. line chart),
  • wykres barowy, inaczej zwany OHLC (ang. bar chart),
  • wykres świecowy (ang. candlestick chart)

W naszych analizach będziemy posługiwali się wykresem świecowym. Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj wykresu. W porównaniu do wykresów liniowych i barowych, cechuje się przejrzystością i czytelnością, a sygnały generowane przez wykresy świecowe pojawiają się o wiele szybciej niż na innych wykresach.

Świece japońskie zbudowane są z prostokąta zwanego korpusem oraz z wystających z niego na górze i na dole linii, zwanych cieniami.
świeca biała


świeca czarna


Tak więc podstawą strategii handlu na rynkach finansowych opartej na Price Action, jest obserwacja poziomu bieżącej ceny względem jej wartości historycznych, oraz wyszukiwanie wskazówek odnośnie tego, gdzie pójdzie rynek w następnych krokach. Historyczny wykres cen niesie ze sobą wiele informacji takich jak poziomy wsparcia i oporu, linie trendu, czy tzw. swing high i swing low, czyli naprzemienne szczyty i dołki. Informacje te, wykorzystujemy do znalezienia punktu wejścia na rynek, który daje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Sygnały te, często nazywane są setupami Price Action.

Pojęcia związane z Price Action Trading, rozwiniemy jeszcze w kolejnych postach. Nim jednak zajmiemy się na dobre strategią, przyjrzymy się jeszcze regułom funkcjonowania rynku międzybankowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz